National Conferences

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA "Likwidacja czy reforma? Media publiczne w Polsce. Stan obecny i perspektywy"
From Thursday, 18 May 2023 -  8:00
To Friday, 19 May 2023 -  5:00
Hits : 1042
Contact Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5, 61-614 Poznań

Media publiczne po 1989 r. powstały z przekształcenia mediów państwowych, podporządkowanych autorytarnej władzy. W założeniu po to, by realizować misję publiczną, oferując, (...) usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu (Ustawa z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, art. 21 ust. 1). Jednak, zamiast być miejscem publicznej debaty, stawały się jej stronami.

Równocześnie rozwijające się procesy mediatyzacji polityki i polityzacji mediów prowadziły osoby związane z polityką do wniosków, że „kto ma media, ten ma władzę” i analogicznie: „kto ma władzę, ten ma media”. W rezultacie media publiczne podporządkowywane były interesom aktualnej większości parlamentarnej.

Zjawisko to – według zgodnej opinii większości badaczy i badaczek – nasiliło się po roku 2015, kiedy to polityczna kontrola nad mediami publicznymi oraz ich propagandowe wykorzystywanie osiągnęły stopnień do tej pory nieznany w demokratycznej Polsce, stając się zagrożeniem dla samego istnienia mediów publicznych.

W społeczeństwie zaczęły pojawiać się głosy, które wyrażają pogląd, iż publiczne media znalazły się w fazie tak głębokiego rozkładu, że jedynym wyjściem pozostaje ich likwidacja. Z drugiej strony, formułuje się także opinie, że w europejskich demokracjach media publiczne są ważnym elementem publicznego dyskursu i dlatego należy zastanowić się nad możliwością ich naprawy. 

Jeśli tak, to trzeba znaleźć odpowiedzi na następujące pytania: Jakich mediów publicznych potrzebujemy? W jaki sposób należałoby je zreformować, żeby zagwarantować ich niezależność?

Przestrzenią rozmowy pragniemy uczynić Uniwersytet – miejsce otwarte, dające równe szanse do wypowiedzi wszystkim zainteresowanym stronom. Mamy nadzieję, że dzięki temu w konferencji swoją reprezentację będą miały zarówno grona eksperckie (naukowe, dziennikarskie i polityczne) krytycznie oceniające funkcjonowanie polskich mediów publicznych, jak i przedstawiciele środowisk broniących obecnego systemu medialnego w Polsce.

Pierwszego, plenarnego dnia konferencji odbędą się trzy otwarte panele dyskusyjne:

● naukowy – z udziałem badaczy i badaczek mediów z najważniejszych polskich ośrodków naukowych,

● dziennikarski – tworzący przestrzeń do dyskusji osobom pracującym w mediach publicznych i prywatnych,

● polityczny – w którym wezmą udział politycy z różnych stron sceny politycznej.

Drugiego dnia (podczas wystąpień w panelach tematycznych) poruszane będą szczegółowe kwestie związane z diagnozą stanu mediów publicznych, analizą rozwiązań z innych państw, badaniem przemian w publicznej radiofonii oraz telewizji, jak również możliwymi scenariuszami ich ewolucji w przyszłości.

Zgłoszenia z tematem wystąpienia i abstraktem prosimy przesyłać za pośrednictwem formularza online do 15 kwietnia 2023 roku.

Opłatę konferencyjną w wysokości 450 PLN prosimy wpłacić po potwierdzeniu akceptacji tytułu referatu do dnia 15 maja 2023 r. na konto: 77 1090 1362 0000 0000 3601 7903 w Santander Bank Polska S.A, w tytule przelewu podając swoje imię i nazwisko oraz numer subkonta /KN000971/.

Opłata obejmuje udział w obu dniach konferencji (wyżywienie, materiały konferencyjne) oraz w przypadku uzyskania pozytywnych recenzji, publikację materiałów w wydawnictwie naukowym Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (w jednym z czasopism lub w pracy zbiorowej).

Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu: fb.me/e/2MqFSSwDf .

Location Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

CONTACT


POLISH COMMUNICATION ASSOCIATION
POLSKIE TOWARZYSTWO KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ


Main

Address

ul. Koszarowa 3,
51-149 Wrocław

Mailpost

Address

ul. Głęboka 45,
20-612 Lublin

E-mail

Secretary
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BANK ACCOUNT

PKO Bank Polski SA, Oddział 34 we Wrocławiu

Code S.W.I.F.T. (BIC): NDEAPLP2

IBAN: PL 74 1440 1156 0000 0000 0673 0094

KONTAKT


POLSKIE TOWARZYSTWO KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ
POLISH COMMUNICATION ASSOCIATION


Siedziba

Stowarzyszenia

ul. Koszarowa 3,
51-149 Wrocław

Adres

do korespondencji

ul. Głęboka 45,
20-612 Lublin

E-mail

Sekretarz
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.