INSTYTUT DZIENNIKARSTWA, MEDIÓW I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ WYDZIAŁU NAUK SPOŁECZNYCH UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE zaprasza na
XVIII KONFERENCJĘ NAUKOWĄ ETYKI MEDIÓW Troska o media – troski mediów In memoriam ks. prof. Michała Drożdża
KRAKÓW, 22–23 MAJA 2024 ROKU
Tegoroczna Konferencja Etyki Mediów odbędzie się in memoriam ks. prof. Michała Drożdża, który przez lata gromadził nas na majowym spotkaniu w Krakowie.
Troska o media, troska o człowieka w mediach, troska o wartości w mediach, troska o bezpieczeństwo osoby w mediów, troska o rozwój człowieka w obliczu rozwoju technologii komunikowania... przenikały Jego pracę, zaangażowanie, wystąpienia, spotkania... Dlatego,
pochylając się nad dorobkiem ks. prof. Michała Drożdża, spoglądamy na współczesne media właśnie z perspektywy troski, która to postawa łączy w sobie uczucie niepokoju wywołane niełatwą sytuacją z dbałością o ludzi i sprawy, z chęcią zapobiegania temu, co trudne czy potencjalnie niebezpieczne, a rozwijania tego, co piękne i pożyteczne. Troska o kogoś, o coś wymaga zdiagnozowania problemów, dylematów, trudności, wyzwań.
„Współczesne media posiadają ogromny potencjał oddziaływania na ludzi w wymiarze indywidualnym i społecznym. Skala i jakość tego oddziaływania zależy od przekazywanych przez nie wartości oraz od jakości i wartości samych mediów. Dlatego postrzeganie mediów i całej przestrzeni komunikacji społecznej przez pryzmat wartości jest nie tylko naukowo-badawczą powinnością, ale stanowi konieczność dla naprawy i poprawy jakości współczesnej mediosfery, szczególnie po to, by media nie przyczyniały się do hamowania rozwoju
społeczności i szkodzenia integralnemu dobru człowieka” – pisał ks. prof. Michał Drożdż w jednym z zaproszeń na kolejną z cyklu Konferencję Etyki Mediów. W przekonaniu o aktualności i wadze tych słów chcemy kontynuować refleksję nad najbardziej aktualnymi zagadnieniami świata mediów podejmowaną z perspektywy wartości.
W czasie tegorocznej XVIII Konferencji Naukowej Etyki Mediów w Krakowie, Troska o media – troski mediów, w dniach 22-23 maja 2024 roku, będziemy analizować z różnych perspektyw medioznawczych, między innymi, następujące problemy:
Zapraszamy Państwa do twórczego udziału w Konferencji, prosząc o rejestrację uczestnictwa za pośrednictwem strony www.etykamediow.pl w terminie od 6 lutego do 5 kwietnia 2024 r.
Opłata konferencyjna w wysokości 500,- zł (dla Członków PTKS opłata wynosi 450,- zł) obejmuje koszty pełnego uczestnictwa (materiały konferencyjne, catering, obiady i kolację) wraz z możliwością publikacji tekstów w serii Etyka Mediów (20 pkt, po uzyskaniu akceptacji recenzenta), nie obejmuje natomiast kosztów noclegów.
Wpłata na konto do 19 kwietnia 2024 roku: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, ul. Kanonicza 25, 31-002 Kraków, Alior Bank SA PLN 41 2490 0005 0000 4600 5727 1204, cel: etyka mediów – imię i nazwisko uczestnika.
Kolejne informacje organizacyjne prześlemy Państwu po potwierdzeniu uczestnictwa. Szczegóły na: www.etykamediow.pl, www.upjp2.edu.pl, www.ptks.pl.
Przewodniczący Konferencji:
dr hab. Katarzyna Drąg
Zastępca Przewodniczącego:
ks. dr hab. Sławomir Soczyński
Sekretariat Konferencji:
mgr Urszula Dyrcz
mgr Joanna Urbaś
Kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
POLISH COMMUNICATION ASSOCIATION
POLSKIE TOWARZYSTWO KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ
ul. Koszarowa 3,
51-149 Wrocław
ul. Głęboka 45,
20-612 Lublin
Code S.W.I.F.T. (BIC): NDEAPLP2
IBAN: PL 74 1440 1156 0000 0000 0673 0094
POLSKIE TOWARZYSTWO KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ
POLISH COMMUNICATION ASSOCIATION
ul. Koszarowa 3,
51-149 Wrocław
ul. Głęboka 45,
20-612 Lublin