Szanowni Państwo,
na pewno dotarła już do Państwa informacja o utworzeniu Komitetu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach PAN; czekałam na oficjalny komunikat Prezydium PAN w tej sprawie, który został opublikowany 28 stycznia br.
Tak więc: Prezydium PAN uchwałą nr 1/2021 powołało komitet problemowy przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych, a uchwałą nr 2/2021 powołało mnie na przewodniczącą Komitetu.
Utworzenie Komitetu stanowi ważny etap w rozwoju naszej dyscypliny, ale przede wszystkim pokazuje siłę zintegrowanego środowiska. Jako prezeska PTKS podjęłam starania o utworzenie Komitetu w listopadzie 2019 roku, zgodnie z zapowiedzią daną podczas V Kongresu. Przedstawiając plan działania Zarządu na kadencję 2019 - 2022 mocno podkreślałam potrzebę instytucjonalnej stabilizacji dyscypliny, zwłaszcza w kontekście zmiany w klasyfikacji nauk. Stało się! Komitet problemowy będzie działał do grudnia 2022 roku, a jego ulokowanie w Wydziale I było poprzedzone dyskusją o zadaniach i funkcjonowaniu w niepełnej kadencji.
Uważam, że powołanie Komitetu jest naszym sukcesem i świadczy o tym, jak ważna jest konsekwencja i wspólnota. Podczas całego długiego procesu negocjacji, miałam wsparcie dziekanów wydziałów i dyrektorów instytutów medioznawczych z całej Polski, za co bardzo dziękuję. Odczuwałam też moralne wsparcie członków Towarzystwa i za to jestem wdzięczna. Najważniejsze, że Komitet powstał.
Status komitetu problemowego pozwala wnioskować o komitet naukowy w pełnej kadencji, czyli w trybie wyborów w 2023 roku. Członkowie Wydziału I jednogłośnie poparli starania o taką właśnie formułę komitetu. Oznacza to, że musimy wykorzystać szansę, świetnie wykonać wyznaczone zadania i sformalizować status poszerzonej dyscypliny. Mamy wykonać cztery zadania opisane w uchwale nr 1/2021 tj. przygotować raport o stanie dyscypliny, przedstawić analizę wartości informacji, ocenić zmiany w systemie medialnym w Polsce, przygotować rekomendację w zakresie wykorzystania mediów cyfrowych w badaniach i komunikacji naukowej. Pracy sporo, ale perspektywa scementowania środowiska, obecnie wywodzącego się z trzech dyscyplin, staje się realna.
W 2021 roku mija dziesięć lat od wpisania dyscypliny nauki o mediach do klasyfikacji nauk w Polsce. Byłam wśród inicjatorów działań, a potem już wnioskodawców w tej sprawie. Rola PTKS jest niepodważalna, również w kolejnym etapie konstytuowania dyscypliny czyli poszerzeniu paradygmatu o komunikację społeczną. W ciągu dekady, dzięki pracy badawczej i zaangażowaniu wszystkich Państwa uzyskaliśmy opinię wiarygodnego naukowo środowiska o dużym potencjale społecznym. Poczucie wspólnoty, odpowiedzialność i radość z tworzenia nowej dyscypliny były naszym udziałem.
Bądźmy nadal konsekwentni w budowaniu dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach! Świętujmy 10.lecie w poczuciu dobrze wykonanej pracy i bliskiej więzi koleżeńskiej!
Serdecznie pozdrawiam
Prof. dr hab. Iwona Hofman
Lublin, 1 lutego 2021 roku.