International Communication Association (ICA)
„International Communication Association dąży do rozwoju nauki o komunikacji międzyludzkiej poprzez wspieranie i zachęcanie do doskonałości w badaniach akademickich na całym świecie”.
International Communication Association jest stowarzyszeniem naukowym, które powstało w Stanach Zjednoczonych w 1950 roku jako National Society for the Study of Communication (NSSC). W 1967 roku otworzyło się na członków zagranicznych. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 1969 roku.
Aktualnie ICA skupia 4500 badaczy, działających w 23 sekcjach i 9 grupach zainteresowań. ICA jest również organizatorem konferencj, odbywających się co roku w innym mieście, w których bierze udział nawet kilka tysięcy osób z całego świata. W ostatnich latach odbyły się one w San Juan (2015), Fukoce (2016), San Diego (2017), Pradze (2018), Waszyngtonie (2019).
ICA wydaje kilka serii książek w wydawnictwie Oxford University Press oraz sześć czasopism naukowych: Journal of Communication; Human Communication Research; Communication Theory; Communication, Culture & Critique; Journal of Computer-Mediated Communication oraz Annals of the International Communication Association.
Od 2003 roku ICA jest oficjalnie stowarzyszona z Organizacją Narodów Zjednoczonych jako organizacja pozarządowa.
PTKS jest członkiem zbiorowym ICA od 2008 roku. Status ten pozwala m.in. na organizację sesji w trakcie dorocznych konferencji.
Dotychczasowe sesje organizowane przez PTKS obejmowały następujące tematy: Twenty Years of Free Media and the Public Sphere in Central Europe (2009); Polish Electoral Campaigns and Political Communication in Comparative Perspective (2010); Back to Planet Earth (or Society): Public Relations and Social Media (2011); Journalistic Professionalisation on the Baltic (2012); Media Accountability in the Digital Age: International Perspectives (2013); 25 Years of Media Freedom and Democracy in the Central and East Europe (2014); Journalism Education in the Digital Mediascapes (2015); Public Service Media: An Idea of the Enlightenment? (2016); (New) Media and Political Communication in Europe (2017); Political Executive – Media Relations in the Era of Mediatized Politics in Lithuania, Finland, Poland and Sweden (2018); Power Struggles: State, Media and The Public (2019).
Więcej informacji http://www.icahdq.org
International Association for Media and Communication Research (IAMCR)
„International Association for Media and Communication Research ma na celu wspieranie i rozwijanie badań nad mediami i komunikacją na całym świecie. Szczególnie zachęca do udziału początkujących naukowców, kobiet i osób z regionów o niekorzystnej sytuacji ekonomicznej”.
IAMCR to stowarzyszenie międzynarodowe, które zostało założone w 1957 roku przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).
Aktualnie liczy 2500 członków skupionych w 15 sekcjach i 18 grupach roboczych. IAMCR organizuje cykliczne konferencje, które odbywają się co roku w innym kraju, w tym w ostatnich latach w Montrealu (2015); Leicester (2016); Cartagenie (2017); Eugene (2018) i Madrycie (2019).
IAMCR patronuje seriom książek w wydawnictwie Palgrave Macmillan oraz Wiley-Blackwell, a jego sekcje wydają następujące czasopisma naukowe: Journal of Alternative & Community Media; Journal of Global Diaspora & Media; Global Media and China; The Political Economy of Communication.
Więcej informacji http://www.iamcr.org/
European Communication Research and Education Association (ECREA)
„European Communication Research and Education Association jest stowarzyszeniem o silnej oddolnej kulturze organizacyjnej, gdzie różne projekty i pomysły powstają i materializują się dzięki kreatywnej energii i entuzjazmowi swoich członków”.
ECREA została założona podczas pierwszej Europejskiej Konferencji Komunikacji w Amsterdamie w 2005 roku, jako połączenie dwóch europejskich stowarzyszeń badaczy komunikacji: European Communication Association (ECA) i European Consortium for Communications Research (ECCR).
Organizacja liczy 2700 członków skupionych w 24 sekcjach tematycznych, 4 tymczasowych grupach roboczych i 3 stałych sieciach. Co dwa lata organizuje międzynarodowe konferencje (European Communication Conferences). Ostatnie z nich odbyły się w Hamburgu (2010), Istambule (2012), Lizbonie (2014), Pradze (2016), Lugano (2018). Co roku organizowana jest także Letnia Szkoła Doktorancka ECREA.
ECREA zarządza dwiema seriami książek w wydawnictwie Routledge. Dorobek intelektualny Letniej Szkoły Doktoranckiej jest publikowany w The Researching and Teaching Communication Series.
Więcej informacji http://www.ecrea.eu
ECREA Central and East-European Network
ECREA CEE Network powstała w 2009 roku. Głównym celem sieci jest harmonijna integracja i proporcjonalna reprezentacja naukowców z Europy Środkowo-Wschodniej w strukturach ECREA, a także promocja ich osiągnięć w wymianie intelektualnej poza granicami regionu. Sieć ma również na celu ożywienie i zacieśnienie współpracy oraz wymiany między naukowcami z Europy Środkowo-Wschodniej z badaczami spoza regionu. Również naukowcy zainteresowani badaniami nad mediami i komunikacją w tej części Europy działają w ramach CEE Network. Do stałych zadań konsorcjum należy organizacja konferencji CEECOM, a także wspieranie studiów, edukacji i współpracy badaczy mediów.
Historia sieci rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy na Zamku Książ odbyło się pierwsze Forum Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej z udziałem badaczy z Polski, Czech i Słowacji, zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej oraz Uniwersytet Wrocławski.
Odtąd idea corocznych konferencji była kontynuowana. W roku 2009 w Brnie i Telču (Czechy) skupiła 50 badaczy mediów i komunikacji z różnych krajów (nie tylko z Czech, Polski i Słowacji, ale także z Węgier, Rumunii, Belgii, Niemiec, Finlandii, USA, Wielkiej Brytanii).
Pierwsze oficjalne spotkanie i konferencja sieci odbyła się 14 października 2010 roku w trakcie trzeciej European Communication Conference w Hamburgu. Do sieci dołączyli naukowcy i studenci reprezentujący kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Zachodniej.
Kolejne konferencje odbyły się w Bratysławie (gdzie skład CEE Network została poszerzony o badaczy z Austrii i Węgier); w Krakowie a następnie w Pradze, gdzie podczas sesji zamykającej obrady uczestnicy uzgodnili utworzenie międzynarodowego konsorcjum CEECOM odpowiedzialnego za rozwój i koordynację działań z zakresu badań mediów i komunikacji w Europie Środkowo-Wschodniej.
W skład Zarządu CEECOM weszli wówczas naukowcy z Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Polski i Słowacji. Zarząd tworzyli: Auksė Balčytienė (Vytautas Magnus University), Bogusława Dobek-Ostrowska (Uniwersytet Wrocławski), Michał Głowacki (Uniwersytet Warszawski), Epp Lauk (University of Jyväskylä), Zrinjka Peruško (Sveučilište u Zagrebu), Irena Reifová (Univerzita Karlova), Ilija Tomanić-Trivundža (Univerza v Ljubljani) and Tomáš Trampota (Univerzita Karlova).
Członkowie PTKS aktywnie uczestniczą w działaniach ECREA, szczególnie w CEE Network, będącej organizatorem corocznych konferencji, ale także udzielają się na rzecz sieci w ramach ECREA, działając w różnych sekcjach i grupach badawczych.
Więcej informacji https://ecrea.eu/Central-and-East-European-Network