Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej objęło patronat nad organizowaną przez Uniwersytet Wrocławski, Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu i Papieski Wydział Teologiczny Międzynarodową Konferencją pod hasłem „Od Kaspra Elyana do cyberprzestrzeni. 550-lecie druku w języku polskim".
W 2025 roku przypada 550. rocznica wydania we Wrocławiu przez Kaspra Elyana łacińskiej księgi Statuta synodalia Wratislaviensia (Statuty synodalne biskupów wrocławskich), zawierającej pierwsze w historii druki tekstów w języku polskim, a konkretnie najważniejszych modlitw chrześcijańskich – Ojcze nasz, Zdrowaś Mario i Wierzę w Boga. Druki Elyana stanowią unikatowy symbol włączenia polszczyzny w system innowacyjnych technologii komunikacyjnych ówczesnej Europy i świata. Mają także niezaprzeczalnie ogromne znaczenie dla językoznawstwa diachronicznego, dziejów drukarstwa, teologii oraz historii Polski, Śląska i pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. Wspomniana rocznica i nawiązująca do niej konferencja są więc okazją do naukowej refleksji nad historią słowa drukowanego na Śląsku i w Polsce, ujmowanego w szerokim kontekście historycznym, lingwistycznym i teologicznym.
Organizatorzy konferencji – Uniwersytet Wrocławski, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu i Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego – zapraszają do składania propozycji referatów i/lub plakatów. Zakres konferencji obejmuje oparte na źródłach badania druków Elyana i ich treści w perspektywie historycznej, lingwistycznej, bibliologicznej i teologicznej. Ponadto interesuje nas tematyka obejmująca kwestie wieloetniczności i wielojęzyczności Śląska oraz historii słowa drukowanego na Śląsku i w Polsce.
Termin konferencji: 26-28 listopada 2025
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny
Strona: https://phc.uni.wroc.pl/elyan550/
Serdecznie zapraszamy do udziału i składania propozycji referatów lub plakatów.