Konferencje krajowe

Współczesne media 12. Współczesne dyskursy medialne | PATRONAT PTKS
Od Czwartek, 22 Kwiecień 2021 -  10:00
Do Piątek, 23 Kwiecień 2021 - 15:00
Odsłon : 1772
Kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konferencji naukowej „Współczesne media 12. Współczesne dyskursy medialne”, organizowanej przez Katedrę Dziennikarstwa Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej UMCS, która odbędzie się 22-23 kwietnia 2021 roku w formie online lub formie hybrydowej.

Spotkanie to będzie kontynuacją konwersatorium „WSPÓŁCZESNE MEDIA”. Referaty wygłoszone podczas naszych poprzednich spotkań stały się podstawą 19 tomów wydanych przez Wydawnictwo UMCS. Dwa kolejne - Współczesne media. Przemoc w mediach, t. 1-2 – przeszły proces redakcji. Datowane na rok 2020, zostaną wydrukowane na początku 2021r.

Nasza konferencja miała się odbyć w kwietniu tego roku, ale ze względu na ograniczenia związane z pandemią została przełożona. Miałyśmy nadzieję, że spotkamy się w Lublinie. Niepewność przyszłości zmusza nas do dopuszczenia myśli o przeniesieniu konferencji w przestrzenie wirtualne. Przy czym, nadal mamy nadzieję, że sytuacja w kraju pozwoli nam na zorganizowanie konferencji w formie hybrydowej i przynajmniej niektórzy z Uczestników konferencji spotkają się w Lublinie, w nowej siedzibie naszego Instytutu.

Z tego powodu, w formularzu zgłoszeniowym umieszczamy pytanie „Czy jeśli konferencja będzie się odbywała w formie hybrydowej, chciałaby Pani/chciałby Pan wziąć udział w obradach sekcji stacjonarnych”.

Zgłoszenia na naszą tegoroczną konferencję odbywają się za pośrednictwem strony internetowej www.wspolczesnemedia.umcs.pl. Dokładniejszy opis problematyki naszego spotkania zamieszczamy w piśmie umieszczonym w załączniku.

Na zgłoszenia oczekujemy do 20 lutego 2021 roku.

Korzystając z okazji, składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

Z nadzieją na kwietniowe spotkanie,

prof. dr hab. Iwona Hofman
dr hab., prof. UMCS Danuta Kępa-Figura


Tematem naszego spotkania będą „Współczesne dyskursy medialne”. Zawarte są w nim dwa założenia. Po pierwsze – zasadności wyodrębnienia kategorii dyskursu medialnego w przestrzeni komunikacyjnej dzielonej na dyskursy publiczny i prywatny; po drugie – dyskursywnego zróżnicowania komunikacji medialnej. Przyjmując te założenia, to znaczy, traktując pojęcie dyskursu medialnego jako konstrukt myślowy, obejmujący wiele nurtów i wspólnot komunikacyjnych, proponujemy wyróżnienie i analizę nie dyskursu medialnego, lecz dyskursów medialnych. Przy czym, uwzględniając dynamikę strategii dyskursywnych, przedmiot zainteresowania ograniczamy do współczesnych dyskursów medialnych.
Wybór tematu konferencji podyktowany był spostrzeżeniem zasadności zastosowania kategorii dyskursu we współczesnych badaniach nad mediami i praktyki prowadzenia tych badań przez badaczy wyrosłych z różnych tradycji naukowych. Mamy nadzieję, że kategoria ta będzie służyła dalszej integracji środowiska badaczy mediów.
Ze względu na rozległość i interdyscyplinarny charakter tytułowego zagadnienia, trudno sformułować jego zadowalającą definicję i listę składających się nań zagadnień szczegółowych. Spostrzeżenie tej trudności, łączymy z nadzieją na zgłoszenie referatów przeglądowych (syntetyzujących stan badań nad dyskursem medialnym) oraz analitycznych, traktujących analizę dyskursu medialnego i jego poszczególnych odsłon jako źródło wiedzy o: nadawcach medialnych, formalnych i pojęciowych właściwościach przekazów składających na ten dyskurs (te dyskursy), (a nawet) oddziaływaniu mediów.
Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem strony internetowej konferencji www.wspolczesnemedia.umcs.pl do 20 lutego 2021 r. W razie potrzeby mogą Państwo porozumiewać się z nami, korzystając z poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W ramach opłaty konferencyjnej, która wynosi 300 zł (z zachowaniem 10% zniżki dla członków Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej), zapewniamy publikację tekstów zaakceptowanych przez recenzenta w monografii wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

KONTAKT:

Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS
ul. Głęboka 45; 20-612 Lublin
(dopisek: WSPÓŁCZESNE MEDIA 12) e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SEKRETARIAT KONFERENCJI:

dr Karolina Burno-Kaliszuk, tel. 505 596 902 dr Ewelina Górka
dr Magdalena Pataj, tel. 603 222 012 mgr Alena Podviazkina
prof. dr hab. Iwona Hofman, tel. 602 278 353
dr hab., prof. UMCS Danuta Kępa-Figura, tel. 694 302 793

Miejsce Konferencja online/hybrydowa, Lublin

KONTAKT


POLSKIE TOWARZYSTWO KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ
POLISH COMMUNICATION ASSOCIATION

NIP: 895-18-94-768 • KRS: 0000289265


Siedziba

Stowarzyszenia

ul. Koszarowa 3,
51-149 Wrocław

Adres

do korespondencji

ul. Głęboka 45,
20-612 Lublin

E-mail

Sekretarz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO BANKOWE

PKO Bank Polski SA, Oddział 34 we Wrocławiu

Nr rachunku: 74 1440 1156 0000 0000 0673 0094

Code S.W.I.F.T. (BIC): NDEAPLP2
IBAN PL 74 1440 1156 0000 0000 0673 0094