INSTYTUT DZIENNIKARSTWA, MEDIÓW I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ WYDZIAŁU NAUK SPOŁECZNYCH UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE
zaprasza na
JUBILEUSZOWĄ XV KONFERENCJĘ NAUKOWĄ ETYKI MEDIÓW
Wolność słowa – wolne media
Freedom of speech – free media
KRAKÓW, 19–20 MAJA 2021 ROKU
w formie zdalnej
Przewodniczący Konferencji:
ks. prof. dr hab. Michał Drożdż
Zastępca Przewodniczącego i Sekretarz Konferencji:
dr Katarzyna Drąg
Wolność słowa w przestrzeni publicznej jest nie tylko wyznacznikiem wolności demo-kratycznego społeczeństwa obywatelskiego, ale wypływa przede wszystkim z fundamental-nej wolności człowieka jako przejaw i wyznacznik wartości i godności osoby. Wolność czło-wieka, wolność słowa urzeczywistnia się w dzisiejszym społeczeństwie informacyjnym przede wszystkim poprzez media i medialną komunikację społeczną. Wolność słowa, która bywa określana z różnych perspektyw jako swoboda i wolność wypowiedzi, jako wolność mediów, jako wolność dziennikarska, wpisuje się w szerszy kontekst wolności komuniko-wania. Wolność komunikowania z kolei wypływa z wolności człowieka. Dlatego pytanie o wolność słowa jest także i przede wszystkim pytaniem o wartość i godność wolnego czło-wieka oraz cały kontekst urzeczywistniania się jego wolności w przestrzeni komunikacji spo-łecznej.
Wolność jest zadaniem i wyzwaniem dla człowieka, dlatego należy ją odpowiedzialnie urzeczywistniać dla dobra człowieka. Stąd rodzi się podstawowy postulat obrony wolności przed jej zafałszowaniem lub zniekształceniem. W przestrzeni współczesnych mediów i ko-munikacji społecznej obserwujemy i badamy wiele negatywnych zjawisk ograniczających wolność słowa i wolne media, często w imię zafałszowanych i manipulacyjnych haseł rze-komych obrońców społeczeństwa. Człowiek w swojej wolności może być niestety także sprawcą wielorakiego zła. Wolność słowa i wolność komunikowania w przestrzeni społecz-nej mają swoje granice. Są to granice etyczne, a więc granice stanowione przez wartości, od-krywane w prawdzie własnego sumienia i uwarunkowane wzajemnie prymatem większych wartości. Dlatego, troszcząc się o wolność słowa i jakość wolnych mediów, warto i należy komunikować odpowiedzialnie, warto i należy wyzwalać konieczny i skuteczny mechanizm etycznego sprzeciwu wobec wszelkich zjawisk ograniczania wolności słowa, manipulacji wolnością informacji oraz ograniczania wolnych mediów. Przestrzenią takiej troski o człowieka i jego godność są organizowane przez nas od 15 lat Konferencje Etyki Mediów.
W czasie tegorocznej Jubileuszowej XV Konferencji Naukowej Etyki Mediów, Wolność słowa – wolne media (Freedom of speech – free media), Kraków, 19-20 maja 2021 roku, będziemy analizować z różnych perspektyw medioznawczych, między innymi, następujące problemy:
• wolność słowa jako przejaw i wyznacznik godności człowieka,
• wolność myślenia i sumienia jako prawo człowieka,
• wolność mediów jako przejaw wolności społeczeństwa demokratycznego,
• wolność mediów w agregowaniu i upowszechnianie informacji,
• ideologizacja wolności słowa i wolności mediów,
• wolny dziennikarz w wolnych mediach,
• meandry wolności mediów: wyzwania, zagrożenia, ograniczenia,
• prawna obrona wolności słowa,
• etos wolności w przestrzeni mediów i komunikacji społecznej,
• etyka dziennikarska w obronie wolności słowa i wolności dziennikarskiej,
• język mediów godny i niegodny wolności człowieka,
• wolność słowa w social media,
• koncerny technologiczne a wolność słowa w sieci,
• prawne i instytucjonalne ograniczenia wolności słowa: cenzura, prewencja, poprawność polityczna,
• nadużycia i zagrożenia absolutyzacją wolności słowa,
• wolność reklamy i public relations: wyzwania i standardy etyczne.
Zapraszamy Państwa do twórczego udziału w Konferencji, prosząc o rejestrację uczestnictwa za pośrednictwem strony www.etykamediow.pl w terminie od 22 lutego do 30 kwietnia 2021 r.
Opłata konferencyjna w wysokości 250,- zł (dla Członków PTKS opłata jest obniżona i wynosi 200,- zł) obejmuje koszty pełnego uczestnictwa w trybie online wraz z możliwością publikacji tekstów w serii Etyka Mediów (wydawnictwo 100 pkt, po uzyskaniu akceptacji recenzenta).
Wpłata na konto do 5 maja 2021 roku: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, ul. Kanonicza 25, 31-002 Kraków, Alior Bank SA PLN 41 2490 0005 0000 4600 5727 1204, cel: etyka mediów. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Kolejne informacje organizacyjne prześlemy Państwu po potwierdzeniu uczestnictwa, natomiast szczegółowy program Konferencji prześlemy do dnia 7 maja. Potrzebne informacje znajdą Państwo na stronach: www.etykamediow.pl, www.upjp2.edu.pl, www.ptks.pl.
Z wyrazami szacunku i serdecznych pozdrowień
ks. prof. dr hab. Michał Drożdż
dr Katarzyna Drąg
POLSKIE TOWARZYSTWO KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ
POLISH COMMUNICATION ASSOCIATION
NIP: 895-18-94-768 • KRS: 0000289265
ul. Koszarowa 3,
51-149 Wrocław
ul. Głęboka 45,
20-612 Lublin
Nr rachunku: 74 1440 1156 0000 0000 0673 0094
Code S.W.I.F.T. (BIC): NDEAPLP2
IBAN PL 74 1440 1156 0000 0000 0673 0094