Statut Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej przewiduje przyznanie wyróżnienia w postaci członkostwa honorowego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz promocję i wkład w rozwój badań nad mediami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami członkostwo honorowe może otrzymać obcokrajowiec. Wśród prominentnych badaczy wyróżnionych przez Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej znajdują się prof. Walery Pisarek - nestor polskiego medioznawstwa, prof. Wolfgang Donsbach i prof. Wayne Wanta - promotorzy rozwoju polskiego medioznawstwa za granicą oraz prof. Jerzy Mikułowski Pomorski i prof. Tomasz Goban-Klas. W 2011 roku decyzją Zarządu honorowe członkostwo PTKS za wkład w rozwój polskiego medioznawstwa zostało przyznane dr Karolowi Jakubowiczowi. Wyróżnienie wręczone zostanie dnia 22 września 2011 roku w trakcie międzynarodowej konferencji "Political Communication in the Era of New Technologies", która odbędzie się na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.
medioznawca, w pracy badawczej zajmuje się historią mediów, prowadzi badania nad przeobrażeniami polskiego systemu mediów po 1989 roku, jak również różnego rodzaju aspektami funkcjonowania systemu mediów oraz nad czasopiśmiennictwem kaszubskim. Zajął się również badaniem nad stosunkami brytyjskiej opinii publicznej do 'sprawy polskiej' w okresie II wojny światowej. Autor wielu publikacji w naukowych periodykach i pracach zbiorowych oraz czterech książek znaczących dla historii mediów, m.in. Prasa pomorska w Drugiej Rzeczypospolitej. System funkcjonowania i oblicze społeczno-polityczne prasy polskiej, Gdańskie i pomorskie media po 1989 roku czy Czasopiśmiennictwo kaszubskie w latach zaboru pruskiego. Aspekty programowe, publicystyczne i wydawnicze. Był członkiem zespołu ekspertów, Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej do spraw dziennikarstwa i komunikacji społecznej, Państwowej Komisji Akredytacyjnej (obecnie Polska Komisja Akredytacyjna). Pozostaje członkiem wielu komitetów redakcyjnych periodyków medioznawczych.
profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Santa Clara w Kalifornii (USA). Autorka 7 monografii i ponad 40 artykułów naukowych, redaktor lub współredaktor 12 monografii, w tym: Central and East European Politics: From Communism to Democracy (Roman and Littlefield, 2007), Poland's Journalists: Professionalism and Politics (Cambridge University Press, 1990) czy The Black Book of Polish Censorship (Random House and Vintage Press, 1984) kluczowych dla poznania i zrozumienia procesu, który miał miejsce w komunistycznych reżimach w Europie Środkowej i Wschodniej w okresie postkomunistycznym.
profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, organizator specjalistycznych studiów public relations na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wielokrotnie przebywał za granicami kraju na stażach naukowych – w połowie lat osiemdziesiątych etatowy profesor Ohio University w Athens (USA). Autor publikacji z zakresu komunikowania międzynarodowego, teorii informacji społecznej i public relations oraz oddziaływania środków masowego przekazu i promocji Polski poza granicami kraju. W latach dziewięćdziesiątych doradca Business Foundation w tworzeniu ogólnopolskiego konkursu i programu "Teraz Polska" oraz programu promocyjnego "Solidny Partner". Członek rad programowych czasopism naukowych polskich i międzynarodowych. Członek Rady Fundacji Episkopatu Polski: "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Organizator Konkursu Akademickiego im. Biskupa Jana Chrapka. Członek Założyciel Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej (PTKS).
POLSKIE TOWARZYSTWO KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ
POLISH COMMUNICATION ASSOCIATION
NIP: 895-18-94-768 • KRS: 0000289265
ul. Koszarowa 3,
51-149 Wrocław
ul. Głęboka 45,
20-612 Lublin
Nr rachunku: 74 1440 1156 0000 0000 0673 0094
Code S.W.I.F.T. (BIC): NDEAPLP2
IBAN PL 74 1440 1156 0000 0000 0673 0094