Trzy publikacje o mediach i demokracji zostały nominowane do tegorocznej edycji Nagrody im. dr. Karola Jakubowicza. Laureatką Nagrody została dr hab. Ewa Nowak-Teter, prof. ucz. (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) za monografię pt. Opinia publiczna online (Lublin: Wydawnictwo UMCS, 2023). Nagrodę specjalną otrzymał Piotr Pytlakowski za Strefę niepamięci (Warszawa: Agora, 2023).
Kapituła Nagrody dokonała oceny publikacji zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. dr. Karola Jakubowicza podczas posiedzenia w dniu 4 kwietnia 2024 roku. Monografie oraz artykuły naukowe wpisujące się w badania mediów i demokracji były zgłaszane przez członkinie i członków Kapituły, redaktorów i stałych współpracowników czasopisma „Central European Journal of Communication”, członków zarządu sieci badawczej the International Association of Public Service Media Researchers oraz laureatów Nagrody z poprzednich edycji. Każdej z uprawnionych osób przysługiwało prawo zgłoszenia maksymalnie 2 publikacji.
Kapituła Nagrody dokonała oceny zgodnie z kryteriami:
W 2024 roku Nagrodę im. dr. Karola Jakubowicza otrzymała:
Ewa Nowak-Teter (2023). Opinia publiczna online. Lublin: Wydawnictwo UMCS. Za kompleksowe i wielowymiarowe ujęcie problematyki opinii publicznej w świecie rzeczywistym i sferze wirtualnej, które przełożyło się na wskazanie kluczowych problemów funkcjonowania opinii publicznej w systemach demokratycznych – zagadnień istotnych dla decydentów i ekspertów ze względu na nasilające się konflikty społeczne i postępującą tendencję do polaryzacji. |
Ewa Nowak-Teter jest politolożką, dr hab. nauk społecznych i prof. ucz. w Katedrze Mediatyzacji Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także redaktorką naczelną czasopisma naukowego „Mediatization Studies” i przewodniczącą sekcji Mediatyzacja Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Jej zainteresowania badawcze obejmują mediatyzację sfery publicznej i prywatnej, logikę mediów, opinię publiczną online i komunikowanie polityczne. W 2021 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju nauki.
Do Nagrody im. dr. Karola Jakubowicza w 2024 roku nominowani byli także:
1) Tiziano Bonini & Emiliano Treré (2024). Algorithms of Resistance. The Everyday Fight against Platform Power. Cambridge, MA: MIT Press. Za oryginalność tematu i przesłania, polegającą na ukazaniu – wbrew dominującej narracji – podmiotowości i sprawczości jednostek w walce o demokrację i sprawiedliwość. |
||
2) Gergely Gosztonyi (2023). Censorship from Plato to Social Media. The Complexity of Social Media’s Content Regulation and Moderation Practices. Cham: Springer. https://doi.org/10.1007/978-3-031-46529-1. Za ponadczasową analizę różnych przypadków cenzurowania i konstruktywne rozwiązania w zakresie regulacji internetu, wspierające ideę społeczeństwa demokratycznego |
Kapituła Nagrody podczas posiedzenia w dniu 4 kwietnia 2024 roku zdecydowała także o przyznaniu nagrody specjalnej książce Piotra Pytlakowskiego Strefa niepamięci (Warszawa: Agora, 2023) – publikacji poruszającej obrazem mechanizmów zła, które nie zmieniają się, tylko zyskują nowe atrybucje.
Ten wysokiej klasy reportaż o ludzkim sumieniu i dramacie naszego człowieczeństwa, którego obecności doświadczamy każdego dnia, jest dokumentacją bardzo ważnej części naszej historii i współczesności.
Zdaniem Kapituły, sukces zeszłorocznej edycji nagrody specjalnej pokazuje, że należy kontynuować nagradzanie publicystycznych publikacji, które współgrają z ideą konkursu i jednocześnie wychodzą poza ramy akademickie.
Uroczyste wręczenie Nagrody nastąpiło dn. 10 czerwca 2024 r. podczas posiedzenia plenarnego Komitetu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach PAN w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nagrodę specjalną wręczono z kolei 28 kwietnia 2024 r., w 11. rocznicę śmierci Patrona.
Laureatom oraz nominowanym serdecznie gratulujemy!
Dagmara Sidyk-Furman i Michał Głowacki
POLSKIE TOWARZYSTWO KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ
POLISH COMMUNICATION ASSOCIATION
NIP: 895-18-94-768 • KRS: 0000289265
ul. Koszarowa 3,
51-149 Wrocław
ul. Głęboka 45,
20-612 Lublin
Nr rachunku: 74 1440 1156 0000 0000 0673 0094
Code S.W.I.F.T. (BIC): NDEAPLP2
IBAN PL 74 1440 1156 0000 0000 0673 0094