Lublin, 1 sierpnia 2019 r.
Koleżanki i Koledzy,
Członkowie Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej,
Przed nami V Kongres i podsumowanie działalności IV Kadencji Zarządu wybranego na Walnym Zjeździe Wyborczym 16 września 2016 roku. W relatywnie krótkiej historii sformalizowanego funkcjonowania nauk o mediach (obecnie nauk o komunikacji społecznej i mediach) w Polsce V Kongres nabiera znaczenia nie tylko jako pierwszy jubileusz.
Działalność Towarzystwa, od idei zaszczepionej przez prof. dr hab. Bogusławę Dobek-Ostrowską w 2007 roku, kumuluje potencjał badawczy obszaru komunikacji społecznej oraz służy scaleniu środowiska medioznawców. W ciągu 13 lat działalności przeszliśmy od „Kreowania komunikowania: zawartości, kontroli i krytyki” do „Siły mediów: ludzi – organizacji – technologii”. Poszerzający się paradygmat dyscypliny znajduje odzwierciedlenie w badaniach inicjowanych przez Towarzystwo, aktywności sekcji, tematyce konferencji organizowanych pod patronatem PTKS.
Jaki mamy bilans? Z perspektywy 13. lat działalności bardzo dobry: autonomia dyscypliny, obecność w międzynarodowych towarzystwach i na kongresach, renoma czasopisma „Central European Journal of Communication”, sprawne zarządzanie konkursami na najlepsze prace naukowe. Z perspektywy kończącej się kadencji, bilans jest satysfakcjonujący: dzięki zintegrowanym wysiłkom środowiska, w nowej klasyfikacji nauk dyscyplina nauki o komunikacji społecznej i mediach istotnie zwiększyły swój zakres, dzięki szlachetnemu gestowi Pani Małgorzaty Semil-Jakubowicz powstała Nagroda im. Karola Jakubowicza, dzięki poczuciu wspólnoty oraz odpowiedzialności uruchomiliśmy Forum Młodych Medioznawców
i Komunikologów i program mentoringu. Co się nie powiodło? konkurs na najlepszą monografię, zwiększenie współczynników kosztochłonności badań i dydaktyki.
Gdzie jesteśmy? Przewodniczę Radzie Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN i reprezentuję społeczny ruch naukowy w wąskiej Radzie Przewodniczących, zasiadam w Radzie Doskonałości Naukowej. Te funkcje zobowiązują, stwarzając jednocześnie szanse na większą skuteczność działania na rzecz dyscypliny i środowiska.
Co przed nami? integracja badaczy reprezentujących dyscypliny pokrewne, obecnie – subdyscypliny, przygotowanie opisu obszarów badawczych i kierunków dydaktycznych charakteryzujących poszerzoną dyscyplinę; nadal – działania w sprawie współczynników kosztochłonności oraz utworzenia autonomicznego komitetu naukowego w PAN. Przede wszystkim jednak stymulowanie awansów naukowych i zawodowych, wszak rośniemy w siłę dzięki stopniom i tytułom w dyscyplinie.
Serdecznie dziękując za pracę i wsparcie dla IV Kadencji Zarządu, zapraszam do kontynuowania współpracy – zamierzam bowiem kandydować na funkcję prezesa Towarzystwa, świadoma zadań, które przed nami.
Do zobaczenia na V Kongresie Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej w Warszawie!
Z poważaniem,
Prof. dr hab. Iwona Hofman
Prezes PTKS
List Prezes do członków PTKS Kongres 2019